SAKRAMENTY

 

Chrzest Święty

"Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" (Mt 28, 19) Podstawowe informacje dla rodziców i chrzestnych dotyczące Chrztu Świętego naszej parafii.

1. Wybrać imię (imiona) dla dziecka. Najlepiej posłużyć się katalogiem osób świętych, aby dziecko miało świętego patrona.

2. Wybrać matkę i ojca chrzestnego (mają to być osoby wierzące i praktykujące) oraz znać ich dane: nazwisko i imię, stan cywilny, wiek, data i miejsce ślubu kościelnego, miejsce zamieszkania.

3. Przedstawić świadectwo urodzenia dziecka.

4. W kancelarii do Księgi Chrztów zostaną wpisane najważniejsze dane dziecka i rodziców oraz zaplanuje się szczegóły dotyczące chrztu.

5. Rodzice chrzestni mieszkający poza terenem naszej parafii są zobowiązani uzyskać zaświadczenia, że są wierzącymi i praktykującymi katolikami. Zaświadczenia takie wydaje kancelaria parafii, do której należą.

6. Rodzice i chrzestni powinni  być w stanie łaski uświęcającej, by móc w pełni uczestniczyć w Mszy św., podczas której zostanie udzielony sakrament chrztu. Zaleca się zatem, aby przed chrztem dziecka skorzystali z sakramentu pokuty,

7. Zaplanować dzień na katechezę chrzcielną. Spotkanie odbędzie się w dniach poprzedzających chrzest w kancelarii parafialnej.

Warunki stawiane rodzicom chrzestnym:
– ukończony 16 rok życia
– przyjęty sakrament bierzmowania
– zaświadczenie ze swojej parafii, że jest osobą wierzącą i praktykującą (osoby mieszkające poza naszą Parafią)
– osoba, która nie żyje w związku niesakramentalnym

 

Sakrament chrztu jest jednym z sakramentów chrześcijańskiego wtajemniczenia. Chrzest odpuszcza grzech pierworodny, wszystkie grzechy osobiste, również i kary za grzechy. Jednoczy chrzest z Chrystusem i pozwala uczestniczyć w życiu Kościoła, Trójcy św. i kapłaństwie Jezusa. Udziela cnót - wiary, nadziei i miłości oraz darów Ducha św. Każdy ochrzczony zostaje zanurzony w wodzie , zanurza się w śmierci Jezusa i wraz z Chrystusem powstaje jako "nowe stworzenie" wraz z Jego zmartwychwstaniem. Chrzest jest niezatartym duchowym znamieniem, powodującym to iż ochrzczony już na zawsze przynależy do Chrystusa. 

 

Spowiedź

 Możliwość skorzystania z sakramentu pokuty istnieje codziennie. W dni powszednie spowiedź odbywa się pół godziny przed Mszą św. Natomiast w niedzielę podczas Mszy św., gdy jeden z księży jest w konfesjonale.  Ponadto, spowiadamy w każdy czwartek miesiąca w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu (godzinę przed Mszą św.) oraz w każdy pierwszy piątek miesiąca godzinę przed Mszą św.

Poza tym, dwa razy w roku w okresie Adwentu i Wielkiego Postu organizowana jest spowiedź dla całej wspólnoty parafialnej. W tych przypadkach odbywa się ona zgodnie z ogłoszeniem.

Osoby, które z różnych powodów nie mogą przystąpić do spowiedzi przy konfesjonale, z sakramentu mogą skorzystać w zakrystii. Sakrament pokuty i pojednania. Droga do wieczności to Jezus Chrystus. Życie Jezusa na ziemi to przesłanie. Ustanowiony i powołany prze Niego Kościół to narzędzie do wypełnienia Jezusowego przesłania. Chciał bowiem Jezus by Kościół w modlitwie, życiu i działaniu nieustannie wykonywał „posługę jednania”. Kapłan jest wykonawcą misji Jezusa w dziele przebaczenia i pojednania, jest on posłany „ w imię Chrystusa”, przez kapłana sam Bóg woła i prosi: POJEDNAJCIE SIĘ Z BOGIEM ! Grzech zrywa jedność z Bogiem i obraża Jego Majestat ale i Miłość do człowieka. Grzech również zakłóca relacje z Kościołem. Dlatego też tak ważnym jest sakrament pokuty i pojednania gdyż przynosi przebaczenie ze strony Boga i pojednanie z Kościołem. Sakrament ten ustanowił Jezus Chrystus i czeka na człowieka w konfesjonale by po raz kolejny powiedzieć poranionej przez grzech duszy, że ją kocha i pragnie jej zbawienia. Człowiek przystępując do spowiedzi nawraca się pod działaniem Ducha Świętego poprzez żal, wyznanie grzechów i zadośćuczynienie. Następuje uzdrowienie i powrót do komunii kościelnej.

Dobre przeżycie sakramentu pokuty zależy od duchowego przygotowania i spełnienia 5 warunków dobrej spowiedzi:

1.Rachunek sumienia
2. Żal za grzechy
3. Mocne postanowienie poprawy
4. Szczera spowiedź
5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu

 

 

Bierzmowanie

Decyzję o przyjęciu tego Sakramentu podejmuje sam zainteresowany, inaczej więc niż przy Sakramencie Chrztu św. kiedy tę decyzję podejmują rodzice dziecka. Przystępując do Sakramentu Bierzmowania sam zgadzam się na to, by wobec mnie zaistniało to samo zjawisko co ponad 2000 lat temu wobec Maryi i Apostołów. Ten sam Duch święty objawi się ze swoimi darami. Wtedy rodzi się duchowe złączenie z Jezusem i Kościołem. Dar Ducha świętego i łaska jaka płynie z tego sakramentu umacnia Chrześcijanina i zobowiązuje do tego by czynem i słowem dawali świadectwo przynależności do Chrystusa, szerzyli wiarę i jej bronili.

Kandydaci do Sakramentu Bierzmowania zapisują się osobiście na początku roku szkolnego. Uczestniczą w wymaganych spotkaniach solidnie przygotowując się do tego Sakramentu. Cykl formacyjny do bierzmowanie trwa trzy lata, począwszy od klasy szóstej. Niezbędne dokumenty: • metryka chrztu; • opinia katechety lub świadectwo katechizacji.

Sakrament Bierzmowania ustanowił sam Pan Jezus. Jak wszyscy pamiętamy było to w dniu Pięćdziesiątnicy, kiedy to Najbardziej Błogosławiona Matka Jezusa i Apostołowie przebywali razem. Nagle zerwał się wiatr, napełnił pomieszczenie a nad każdym z zebranych zapalił się płomień. Duch święty objawił się. Szafarzem Bierzmowania jest Biskup, który krzyżmem, wykonanym z oleju z oliwek i balsamu czyni znak na czole osoby przystępującej do Sakramentu. Krzyżmo, w specjalnym obrzędzie Wielkiego Czwartku jest przez biskupa poświęcone.